...

Лошият дъх със страшно име ХАЛИТОЗА

Време за прочит: 12 минути

Как да кажем на някой до себе си, че има лош дъх. Без да обидим човека. И така, че да ни разбере правилно и да се погрижи за себе си.

Когато ХАЛИТОЗАта витае около нас. При всички случаи е много трудно да кажем на някого, че има проблеми с дъха си. Дори, когато става дума за съвсем близък човек. Още по- неприятно е, когато се случи да имате такъв колега на работното място. Ето няколко възможни начина да подходим към проблема. Трябва да изберем най-подходящият според случая, защото нито един не обещава сигурен успех:

  • Да се предложи дъвка или метов бонбон – не е сигурно дали намекът ще бъде правилно разбран, не всеки е чувал златното правило “ако ви предлагат дъвка, вземете я, най-вероятно имате нужда от нея “
  • Да се изпрати /остави анонимна бележка или имейл – да, съобщението ще бъде комуникирано, но рискуваме получателят да започне да прекарва голяма част от работното си време да се чуди и да разбере кой я е изпратил и със сигурност ще се породят неприятни чуства към всеки заподозрян като подател. Може да се окаже, че ще заменим стария проблем с нов – на работното място вместо лошия дъх, ще се появи лош дух.
  • Да се каже директно на човека – Не знам дали си спомняте българската народна приказка ”Лоша дума не се забравя”, където един дървар дотолкова се сприятелил с мечката, че си позволил да и каже, че “душата и мирише лошо“. И до ден днешен учат децата ни, че е по-добре да се замълчи в такъв момент, за да няма обидени.
  • Да се разкаже история, в която главният герой не е наясно, че има лош дъх. Той не може да разбере защо понякга перфектната сделка се разпада без причина и страхотното момиче, с което се е запознал наскоро също вече не се обажда. Случайно приятели му разказват за добър зъболекар и той сеща, че отдавна не е бил на профилактичен преглед. Записва си час. Happy End!
  • Можете да се опитате да цитирате статистически данни или проучвания за това каква част от хората имат лош дъх и да се надявате, че намекът ще бъде разбран правилно.

    Ние ви предлагаме и нещо друго. Да се опитате да проведете разговора на малко по-рационално ниво. Стига да имате повод да мислите, че човекът срещу вас може да се опита да реагира рационално.

Можем да започнем от първо лице. Ето един пример за откриваща реплика:
“-Знаеш ли, ако имам магданоз между зъбите, разкопчан цип, бримка на чорапогащника или лош дъх, предпочитам някой да ми го каже, за да спра да се излагам. Няма да ми е приятно и ще се притесня, но все пак ще съм благодарен. Ти какво мислиш – би ли искал някой да е директен с тебе в такъв момент и да ти каже, ако нещо не е наред? “

И ако отговорът е да, оттам нататък е лесно)И за да има смисъл от диалога, следващата стъпка е да разберем какви са най-честите причините и съответно какво можем да направим, за да елиминираме лошия дъх.

Днес има много информация за това какво представлява халитозата и от какво се причинява. Ще се опитаме да бъдем максимално кратки и полезни. И да подчертаем, че най-често, но не винаги, причината е в начина, по който се грижите за зъбите се.

ПРИЧИНА: Усещаме се, че напоследък не сме особено старателни с хигиената на зъбите и устата.

КАКВО ДА НАПРАВИМ: Започваме с измиване зъбите за поне 3 мин. след всяко хранене, мда…купуваме си конци за зъби. И започваме да ги използваме редовно. Възможно е да се налага използването на интердентални четки. Четка за почистване на езика или по-специално”стъргало”. Да, и по езика се натрупва плака и той е идеално място за развитие на бактериии. Факт – сложно и досадно е. Залогът обаче е голям – свеж дъх!

ПРИЧИНА: Подозираме проблеми с зъбите и венците, не сме ходили отдавна на зъболекар.

КАКВО ДА НАПРАВИМ: Записваме си час при зъболекаря за преглед и почистване на зъбна плака. При прегледа подчертаваме, че имаме проблеми с лошия си дъх. Стоматологът поема нещата в свои ръце.

ПРИЧИНА: обичаме пикантни храни и такива, които “оставят” вкус и миризма в нашето тяло – лук, чесън, различни видове подправки като къри.

КАКВО ДА НАПРАВИМ: В този случай дъвките, миенето на зъби и използване на вода за уста могат леко да маскират лошия дъх, но трябва да сме наясно, че ако сме яли шкембе с много чесън и ни предстои работна среща, една дъвка няма оправи ситуацията. Просто минава доста време, докато организмът ни преработи тези храни и ги “изведе” от тялото. В този смисъл, ако обичте такива храни, ще трябва да избирате правилния момент за консумация или да понасяте съзнателно всичките последствия)

ПРИЧИНА: Идва лято и е много важно да си върнете добрата физическа форма. Внимание, ако минете на някоя силно рестриктивна диета или започнете изтощителни тренировки, без да си набавяте въглехидрати е възможно така да промените метаболизма си, че освен желания ефект (загуба на килограми) да получите и един страничен – лош дъх.

КАКВО ДА НАПРАВИМ: С две думи – трябва да имаме едно наум – нужно е да сме много добре информирани и да се опитваме да балансираме, когато сме на диета или започваме усилени тренировки. Компенсираме с ритмично и правилно според ситуацията хранене.

ПРИЧИНА: Тютюнопушене. Няма смисъл да се обяснява защо и как се променя дъха, ако пушим.

КАКВО ДА НАПРАВИМ: Най-добре е да не се пуши, разбира се. Но, ако все пак ,все още имаме причини да го правим, трябва да сме наясно, че винаги следва да имаме дъвки под ръка, да мием зъбите си по-често и да ползваме вода за уста. Редовно.

ПРИЧИНА: Сухота в устата. Недостатъчното количество слюнка в устата неминуемо води до лош дъх. Сухотата в устата може да е причинена от прости неща – недостатъчен прием на вода, но и от употреба на различни видове медикаменти (например антидепресанти), запушен нос и продължително дишане през устата.

КАКВО ДА НАПРАВИМ: Като цяло е важно да се пият много течности. Ако проблемът е медицински, трабва да се посъветваме с лекуващия лекар.
ПРИЧИНА: Лошият дъх може да бъде причинен и от нетретирани медицински заболявания, а именно, проблеми със слюнчените жлези, дихателните пътища, бронхити, пневмонии, възпалени сливици, хронични синузити, диабет, проблеми с черния дроб, бъбреците, рефлукс и helicobacter pylori.

КАКВО ДА НАПРАВИМ: В такъв случай, разбира се е важно да се отиде на лекар и докато трае съответното лечение, да се използват отново дъвки и бонбони без захар и да се пият течности. Всичко това – с цел овлажняване на устата.

ПРИЧИНА: Сутрешният лош дъх. Причинява се от нощната сухота на устата, която е нещо нормално. Нанася краткотрайни щети само на най-близките)

КАКВО ДА НАПРАВИМ: Добрата новина е, че изчезва бързо след закуска. Значи – да закусваме и да пием повече течности! Лошата новина е, че можем да се объркаме и да се самоуспокояваме, че имаме само сутрешен лош дъх. А всъщност той да е целодневен.
P.S.С усмивка се налага да подчертаем, че тук не става дума за лошия дъх сутрин в следствие на махмурлук, когато често си самоназначаваме лечение с шкембе чорба, което вече ни вкарва един омагьосън кръг))

Да се надяваме, че ако ни се наложи да повдигнем въпроса за лошия дъх или пък някой се обърне към нас, няма да има обидени. Просто ще си направим чаша чай от мента – много добро средство за освежаване на дъха) – и ще бъде един приятен и полезен разговор за всички.

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.